Інфляція сповільнилася до 5,3%: у НБУ розповіли, що з цінами

Інфляція сповільнилася до 5,3%: у НБУ розповіли, що з цінами

Деталі

Ціни на сирі продукти харчування знизилися на 3,3% у річному вимірі.

Як вказали у НБУ, тривало здешевлення фруктів передусім на тлі здешевлення цитрусових та сповільнення зростання цін на екзотичні фрукти. Темпи падіння цін на овочі залишалися значними. У НБУ пояснили це передусім хорошим врожаєм більшості їх видів завдяки як сприятливим погодним умовам, так і нарощуванню обсягів виробництва окремими регіонами.

Надалі дешевшали крупи та борошно, як повідомляється, відображаючи низькі експортні ціни та збільшення виробництва.

Вартість яєць у річному вимірі, зазначили у НБУ, «знизилася унаслідок відновлення обсягів виробництва та під впливом бази порівняння, проте зниження цін на яйця стримувалося збільшенням їх експорту».

Пригальмувало здорожчання свинини завдяки зростанню пропозиції порівняно з минулим роком та її переважанням над попитом, зазначили у НБУ.

Подорожчання оброблених продовольчих товарів і надалі сповільнювалося (до 8,5% р/р).

Зменшення обсягів експорту соняшникової олії, окремих молочних та м’ясних продуктів, насамперед масла та курятини, зумовило сповільнення зростання цін на м’ясні, молочні та олійні продукти. Повільніше дорожчали хліб та борошняні вироби, а також продукти, що мають значну частку імпорту в собівартості.

Зростання адміністративно регульованих цін сповільнилося до 11,1% у річному вимірі, повідомили у Нацбанку.

Подорожчання алкогольних напоїв, як вказано, «вчергове пригальмувало завдяки повільнішому зростанню виробничих витрат на тлі тиску з боку тіньової пропозиції». Мораторій на підвищення низки тарифів на «комуналку» для населення, як зазначається, і далі стримував адміністративну інфляцію. Натомість дещо пришвидшилося зростання цін на транспортні послуги з огляду на відновлення зростання цін на пальне.

Так, зростання цін на пальне пришвидшилося до 9,7% у річному вимірі. Дорожчання пального у жовтні вищими темпами у НБУ пояснили зростанням світових цін на нафту в попередні місяці та логістичні труднощі при перетині кордону.

Зростання цін на непродовольчі товари, як вказано, також сповільнилося (до 1,7%) «завдяки курсовій стійкості». Зокрема, за даними НБУ, тривало поглиблення падіння цін у річному вимірі на електроніку, побутову техніку, одяг та взуття. Окрім того, повільнішими темпами дорожчали товари особистого догляду, ліки, меблі, товари для дому, автомобілі тощо.

Темпи зростання вартості послуг вчергове знизилися (до 11,7% р/р), вказали у НБУ. Послуги кафе і ресторанів дорожчали повільніше під впливом зменшення тиску з боку витрат на продовольчу сировину. Пригальмувало подорожчання медичних, ветеринарних, фінансових послуг, інтернету, салонів краси. Вартість послуг готелів зростала очікувано меншими темпами внаслідок вичерпання ефекту рекордно теплої погоди. Натомість дорожчала оренда житла, імовірно, через міграційні процеси, а також вартість послуг ремонту житла, зокрема під впливом дефіциту кваліфікованих кадрів, зазначили у НБУ.

Цитата

«Інфляція надалі сповільнювалася насамперед завдяки подальшому розширенню пропозиції продуктів харчування та збереженню стійкої ситуації на валютному ринку. Для утримання помірної інфляції НБУ й надалі забезпечуватиме достатню привабливість гривневих активів та зберігатиме активну присутність на валютному ринку», — вказали у Нацбанку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *